الحاج ملا عبدالغنی برادر آخند به ولایت ننگرهار سفر کرد

تاریخ: 19 اگست، 2022

محترم الحاج ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء به تاریخ 22 محرم‌الحرام سال 1444هـ.ق مصادف با 28 اسد 1401هـ.ش به ولایت ننگرهار سفر کرد.

محترم الحاج ملا عبدالغنی برادر آخند همراه با مسوولین ولایت ننگرهار از کارخانه‌های زیتون، صنایع چوبی، باغ‌های خرما و تعدادی از پروژه‌های دیگر مرتبط با کانال ننگرهار بازدید کرد. معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء از تلاش‌های مسوولین قدردانی نموده و در مورد بهبود امور به آن‌ها توصیه‌های لازم را ارائه کرد.

پروژه کانال ننگرهار 70 کیلو متر طول دارد و بزرگ‌ترین پروژه آبیاری و مدیریت آب در شرق افغانستان شمرده می‌شود. این پروژه با داشتن 25 هزار هکتار مساحت،  22 هزار هکتار زمین زراعتی و 3 هزار هکتار باغ‌ها را در ولسوالی‌های غنی خیل، مهمند دره، بتی‌کوت، سرخ رود و بهسود ولایت ننگرهار تحت پوشش قرار می‌دهد، که از این طریق به هزاران تن به طور مستقیم و غیرمستقیم زمینه کار مساعد شده و سالانه صدها میلیون افغانی عواید در خزانه دولت جمع‌آوری می‌شود.

در پروژه کانال ننگرهار در کنار فابریکه‌های زیتون، نجاری و باغ‌های خرما، ده‌ها فارم پرورش ماهی نیز ساخته شده است که محصولات آن عملاً به بازار عرضه می‌شود.

محترم الحاج ملا عبدالغنی برادر آخند از پروژه کانال ننگرهار به عنوان یک پروژه ملی و حیاتی یاد نموده و از تلاش‌های مسوولین در راستای ابتکارات ایجاد شده قدردانی کرد. قابل ذکر است که با روی کار آمدن امارت اسلامی، حاصلات زیتون این پروژه نسبت به سال قبل افزایش یافته است.