ملا عبدالغنی برادر آخند با معاون اقتصادی نخست وزیر اوزبیکستان دیدار کرد

تاریخ: 22 فبروری، 2022

ملا عبدالغنی برادر آخند معاون نخست رياست‌الوزراء، در کاخ چهارچنار با سردار عمر زاکوف، معاون اقتصادی نخست وزیر اوزبیکستان دیدار کرد. در این دیدار پیرامون راه‌اندازی پروژه‌های بزرگ اقتصادی در افغانستان همچون ساخت خط آهن، تولید برق، تجارت و ترانزیت نیز گفتگو صورت گرفت.  

ملا عبدالغنی برادر آخند گفت: اکنون شرایط برای سرمایه‌گذاری در افغانستان فراهم شده است و اوزبیکستان می‌تواند در بخش ترمیم خط آهن مزارشریف-پیشاور-کابل، ترمیم توربین «500» کیلووات برق پلخمری و سایر بخش‌های زیربنایی دیگر سرمایه‌گذاری کند. معاون نخست ریاست‌الوزراء همچنان افزود: اگر کشورهای منطقه می‌خواهند که افغانستان به خودکفایی برسد و اقتصاد قوی داشته باشد، باید به‌جای کمک‌های بشردوستانه در بخش‌های زیربنایی سرمایه‌گذاری نمایند. این امر نه تنها برای مردم زمینه اشتغال را فراهم خواهد کرد بلکه افغانستان عملاً به نقطه‌ای وصلِ کشورهای منطقه و جهان تبدیل خواهد شد.

در ادامه عمر زاکوف معاون اقتصادی نخست وزیر اوزبیکستان گفت: اوزبیکستان و افغانستان اشتراکات تاریخی و فرهنگی زیادی دارند و آن‌ها خواهان توسعه این روابط و تعامل اقتصادی بهتر میان دو کشور هستند. وی همچنان افزود: آن‌ها آماده‌اند تا در ماه مارچ آینده یک سروی مقدماتی از خط آهن مزارشریف-پیشاور-کابل انجام دهند و نیز کار ترمیم توربین «500» کیلووات برق پلخمری را آغاز می‌کنند. وی در ادامه گفت: پس از روی کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان برعلاوه چند پروژه مهم کار بازسازی میدان هوایی مزارشریف را آغاز کرده‌اند که 95 درصد کارهای آن تکمیل و در آیندهی نزدیک به روی پروازها بازگشایی خواهد شد.

در این نشست وزیر ترانسپورت اوزبیکستان همچنین گفت: آنها با اداره هوانوردی و وزارت ترانسپورت امارت اسلامی افغانستان برای آموزش کادرهای افغان در زمینه کنترول حریم هوایی و مدیریت میدان‌های هوایی همکاری می‌کنند. وی همچنان بیان داشت: در این راستا 83 تن از افغانان را در کشور خود آموزش خواهند داد که اولین گروه از آنها شنبه‌ای آینده عازم اوزبیکستان خواهند شد.

در اخیر معاون نخست رياست‌الوزراء از نمایندگان اوزبیکستان به دلیل ارائه آموزش‌های حرفه‌ای به 83 تن از افغانان در آن کشور جهت کنترول و تنظیم هوانوردی در میدان‌های هوايی قدردانی نموده بر آموزش سایر کادرهای افغان در عرصه‌های مسلکی و تخصصی نیز تاکید کرد.