چین؛ به زودی استخراج مس عینک را آغاز خواهیم کرد

تاریخ: 24 مارچ، 2022

ملا عبدالغنی برادر آخند معاون نخست رياست‌الوزراء با «وانگیی» وزیر امور خارجه کشور چین و هیئت همراهش در قصر چارچنار دیدار کرد. در این دیدار ملا عبدالغنی برادر آخند گفت: چین و افغانستان روابط تاریخی خوبی دارند و امارت اسلامی خواهان توسعه بیشتر این روابط می‌باشد. معاون نخست رياست‌الوزراء در ادامه‌ی سخنان خود افزود: امارت اسلامی افغانستان به کشور همسایه‌ای چین و نیز سایر کشورها اطمینان می‌دهد تمام نگرانی‌های را که گویا از خاک افغانستان در‌ برابر آن‌ها استفاده می‌شود از میان خواهند برداشت.  

ملا عبدالغنی برادر آخند همچنین گفت: امارت اسلامی امنیت کامل را در سرتاسر افغانستان تامین کرده است و برای هیچ کسی خطر جانی و مالی متوجه نمی‌باشد و نیز این اجازه را به کسی نمی‌دهد که از خاک افغانستان بر ضد سایر کشورها اقدام نماید. معاون نخست رياست‌الوزراء در سخنان خود همچنان تاکید کرد: چین در حال حاضر بهترین جایگاه در فورم جهانی اقتصادی دارد و امارت اسلامی از دولت چین میخواهد که در افغانستان سرمایهگذاری نماید؛ زیرا افغانستان دارای منابع طبیعی زیاد است و اکنون یک محیط امن در این کشور بوجود آمده است.

معاون نخست رياست‌الوزراء همچنین از کشور همسایه چین خواست تا به افغانستان در قسمت پروژه «یک کمربند و یک راه» عضویت بدهد. چنانچه که گفت: حکومت چین تحریمها بالای تاجران افغان را به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو و زمینهای بیشتر را جهت صادرات محصولات افغانستان فراهم سازد. معاون نخست رياست‌الوزراء از طرف چینی خواست تا بورسیههای تحصیلی برای دانش آموزان افغان را جهت آموزش مسلکی فراهم سازد و نیز تحریم‌های رفت و برگشت برای دانش آموزان موجود در چین را لغو کند تا آنها اجازه‌ای شرکت در درس‌های حضوری را داشته باشند.

در این دیدار وانگیی وزیر امور خارجه چین گفت: چین در امور داخلی افغانستان مداخله نمیکند و به استقلالیت آن کاملاً احترام میگذارد. وی همچنان افزود: حکومت جدید افغانستان در همه زمینهها گامهای مثبت برداشته است و آن‌ها امیدوارند که این روند ادامه یابد. وی در ادامه گفت: آنها در زمینههای مختلف به افغانستان کمک نموده‌اند، و به تازگی 300 میلیون کمک‌های بشردوستانه دیگر نیز آماده کردهاند.

آقای وانگ‌یی افزود: چین میخواهد روابط خود را با افغانستان گسترش داده و در هر حالت از حکومت جدید حمایت می‌کند. به گفته وی، چین در روزهای آینده نشست وزرای خارجه کشورهای منطقه را جهت گفتگو در مورد وضعیت افغانستان دعوت خواهد داد. وی همچنان گفت: از امیر خان متقي وزیر امور خارجه امارت اسلامی افغانستان برای شرکت در این نشست نیز دعوت شده است.

آقای وانگ‌یی همچنین از وضعیت عمومی امنیتی در افغانستان قدردانی نموده گفت: اگر حکومت جدید افغانستان مبارزه با داعش و ETIM را جدی بگیرد وضعیت بهبود مییابد، و اعتماد کشورهای منطقه به حکومت جدید افزایش خواهد یافت. به گفته‌ی وی، داعش دشمن مشترک چین و افغانستان است و باید در برابر آن یکجا مبارزه صورت گیرد. وانگ یی وزیر امور خارجه چین بیان داشت که چین آماده است تا روابط تجارتی خود را با افغانستان گسترش داده و در قسمت استخراج معادن، ایجاد زون‌های اقتصادی و تولید انرژی سرمایه‌گذاری نماید. وی در ادامه افزود: به زودی کار استخراج معدن مس عینک را آغاز خواهیم کرد.

ملا عبدالغنی برادر آخند معاون نخست رياست‌الوزراء به آقای وانگ‌يی در مورد مبارزه جدی با داعش اطمینان داد و گفت: این گونه گروه‌ها در خاک افغانستان در حال ناپدید شدن اند و آنها در مبارزه با این گونه گروه‌ها جدی هستند. در پایان هر دو طرف بر تقویت روابط، مبارزه با داعش و تقویت همکاریهای اقتصادی مشترک تاکید کردند