الحاج ملا عبدالغنی برادر آخند برای اشتراک در مراسم افتتاح فاز دوم بند کجکی به ولایت هلمند سفر کرد

تاریخ: 27 جولای، 2022

الحاج ملاعبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء روز چهارشنبه 28 ذی الحجه 1443هـ.ق جهت اشتراک در مراسم افتتاح فاز دوم بند کجکی به ولایت هلمند سفر کرد.

در این مراسم علاوه بر معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء، مولوی عبدالسلام حنفی معاون اداری ریاست‌الوزراء، مولوی عبداللطیف منصور سرپرست وزارت آب و انرژی، قاری دین محمد حنیف سرپرست وزارت اقتصاد، شیرمحمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت امور خارجه و برخی دیگر از مقامات بلندپایه دولتی نیز شرکت داشتند.

الحاج ملا عبدالغنی برادر آخند در سخنرانی خود در این مراسم گفت: «بدون شک امروز ما و شما به ولایت و منطقهای آمده‌‌ایم که مردم آن در طول 20 سال گذشته قربانی‌های زیادی داده‌اند که نمونه‌ای از فداکاری‌های آن‌ها به جز در دو و یا سه ولایت، در سرتاسر افغانستان وجود ندارد

معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء همچنان افزود: ما از فدارکاری‌ها و تلاش‌های مردم هلمند و همه افغان‌ها قدردانی می‌نمایم، و به الله متعال دعا می‌کنیم که همه قربانی‌ها و تلاش‌های آن‌ها را قبول کند. اکنون که نظام کامل اسلامی در افغانستان حاکم شده است، تلاش همه مسوولان این است که مشکلات مردم را حل نموده پروژه‌های بزرگ اقتصادی را که زمینه کار را برای بسیاری از مردم فراهم می‌سازد، آغاز و تکمیل نمایند. ما امروز در مدت کوتاه با همکاری کشور ترکیه پروژه‌ای بزرگی را برای رفاه مردم افغانستان به بهره‌برداری می‌سپاریم که بر اساس آن 100 میگاوات برق اضافه می‌شود.

الحاج ملا عبدالغنی برادر آخند در این مراسم گفت: امارت اسلامی تعهد کامل و برنامه‌های خوبی برای آبادی کشور دارد. چندی قبل پروژه‌های بزرگ دیگر را افتتاح کرده بودیم که نمونه خوب آن افتتاح شرکت «افغان انویست» در کابل می‌باشد. ما به همه هموطنان خود اطمینان می‌دهیم که در آینده‌ای نزدیک شاهد تحولات مثبت بزرگ اقتصادی در افغانستان خواهیم بود.

قابل ذکر است که کار فاز دوم پروژه بند برق کجکی را شرکت ترکی 77 انجام داد که 100 میگاوات برق را تولید می‌کند. با بهره برداری این فاز، ظرفیت تولید برق بند کجکی به 151 میگاوات افزایش می‌یابد.