برای سرمایه‌گذاران خارجی در افغانستان پلان منظم ساخته می‌شود

تاریخ: 8 مارچ، 2022

در نشست نوبتی کمیسیون اقتصادی و وزارت‌خانه‌های مربوطه به ریاست ملا عبدالغنی برادر آخند معاون نخست ریاست‌الوزراء پیرامون موضوعات مختلف اقتصادی و راه‌های حل آن بحث‌های مفصل صورت گرفت. در این نشست معاون نخست ریاست‌الوزراء وظیفهی ترمیم 87 جنراتور (MTU, CAT, Perkins) «د افغانستان برشنا شرکت» که 76 میلیون افغانی هزینه دارد را به اداره تدارکات ملی سپرد تا در این زمینه به جدیت کامل کار را اجرأ نماید.

مسوولین د افغانستان برشنا شرکت می‌گویند: از مجموع این جنراتورها 20 پایه‌ای آن در کابل، 17 پایه‌ای آن در قندهار و متباقی آن در سایر ولایات می‌باشد که در صورت نیاز مورد استفاده قرار میگیرند.

در پی تحولات سیاسی اخیر در افغانستان، اداره تدارکات ملی فعالیت خود را متوقف کرده بود که اخیراً فعالیت خویش را از سر گرفته است. مسوولیت فوق در حالی به اداره تدارکات ملی واگذار می‌شود که د افغانستان برشنا شرکت مطابق اصول نمی‌تواند بیش ‌از 20 میلیون افغانی اجناس را خریداری نماید. از این‌رو جهت خرید بیشتر از این مقدار پول باید پروسه‌ای تدارکاتی آن به اداره تدارکات ملی سپرده شود.  

پس از حاکمیت دوباره‌ای امارت اسلامی در افغانستان در سراسر کشور امنیت تامین شده است، علاوه بر سرمایه‌گذاران داخلی بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی خواهان سرمایه‌گذاری در بخشهای مختلف در افغانستان می‌باشند. برای این‌که این سرمایه‌گذاری‌ها به طور مؤثر صورت گیرد و افغانستان را به سوی خودکفایی سوق دهد کمیسیون اقتصادی به وزارت تجارت و صنایع هدایت داد تا طرح منظم و شفافی را جهت سرمایه‌گذاری خارجی در افغانستان تدوین نموده و برای ارزیابی به کمیسیون اقتصادی ارائه نماید.

در نشست کمیسیون اقتصادی همچنان نورالدین عزیزی وزیر تجارت و صنایع گفت: طرح سرمایه‌گذاری خارجی تمام بخش‌های را مشخص و یک نقشه راه واضح را ترتیب خواهد داد که در قسمت خودکفایی افغانستان اساسی داشته باشد.