سازمان همکاری اسلامی: جهانیان درک کرده‌اند که وضعیت در افغانستان بهبود یافته است

تاریخ: 9 مارچ، 2022

ملا عبدالغنی برادر آخند معاون نخست ریاست‌الوزراء، با «طارق علی بخیت» نماینده ویژهای سازمان همکاری اسلامی در افغانستان دیدار کرد. در این دیدار هر دو طرف پیرامون کمک‌های بشردوستانه، آموزش زنان، امنیت، مبارزه با فساد و راهاندازی پروژههای زیربنایی در افغانستان گفتگو کردند.

معاون نخست ریاست‌الوزراء از سازمان همکاری اسلامی تشکری کرد که اخیراً نشستی را در مورد افغانستان در پاکستان دعوت و برگزار کرد. در این نشست پیرامون کمکهای بشردوستانه با افغانستان تاکید صورت گرفت. ملا عبدالغنی برادر آخند همچنان از این تصمیم سازمان همکاری اسلامی استقبال نمود که بر اساس آن این سازمان به تازه‌گی سفارت خود در افغانستان افتتاح و فعالیت‌اش را آغاز کرد.

نماینده ویژهای سازمان همکاری اسلامی در افغانستان گفت که جامعه جهانی اکنون درک کرده است که گام‌های جدی در برابر فساد در افغانستان برداشته شده و وضعیت روز به روز در حال بهبود می‌باشد. وی همچنان افزود: سازمان همکاری اسلامی، افغانستان را به عنوان یک عضو مهم خود می‌داند، و در آینده‌ای نزدیک نشست دیگری این سازمان در مورد افغانستان را در پاکستان برگزار می‌کنند. طارق علی در ادامه گفت: نشست فوق در سطح وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی خواهد بود. در این نشست افزون بر سایر موضوعات مهم، یک صندوق جمع‌آوری کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان افتتاح خواهد شد.

نماینده ویژه‌ای سازمان همکاری اسلامی همچنان گفت: آنها با بانک انكشاف اسلامي روی پلان‌های مشترک جهت آموزش زنان در افغانستان كار می‌‌كنند كه بر اساس آن استادان زن را به افغانستان خواهند فرستاد تا برای زنان افغان آموزش‌های لازم را ارائه نمایند.