معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء برای افتتاح بلاک نفت قشقری به ولایت سرپل سفر کرد

تاریخ: 7 اپریل، 2022

ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء به منظور افتتاح بلاک نفت قشقری به ولایت سرپل در شمال کشور رفت. در مراسم افتتاح این بلاک نفتی علاوه بر معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء، شیخ شهاب‌الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم امارت اسلامی افغانستان و نیز برخی دیگر از مقامات بلندپایه دولتی حضور داشتند.

ملا عبدالغنی برادر آخند در مراسم افتتاح بلاک نفت قشقری گفت: ما به اینجا (سرپل) جهت افتتاح چاه نفتی مهم به قشقری آمدهایم. این یک منبع خوبی عواید برای دولت و مردم افغانستان است. با استخراج و بهره‌برداری نفت قشقری در واقع آغاز حرکت به سوی خودکفایی می‌باشد که عواید بیشتر را به بودجه ملی اضافه خواهد کرد.

معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء همچنان افزود: "ما از نظر معادن کشوری ثروتمندی داریم، هر نوع معدن گرانبها جهان در اینجا وجود دارد، و امارت اسلامی افغانستان برای استخراج آن با تمام توان خود کار را آغاز نموده و این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد."  

بلاک نفت قشقره دارای 10 حلقه چاه‌های نفت می‌باشد که از جمله 9 حلقه چاه آن فعال است، و همزمان با افتتاح استخراج نفت از آن آغاز خواهد شد. از این 9 حلقه چاه روزانه 200 تُن نفت استخراج و به ارزش 150 هزار دالر به بودیجه دولت افزوده خواهد شد.