به ریاست محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء مسوولین بلند پایه امارتی با هیئت ازبیکستان به ریاست جمشید خوجه ییوف معاون نخست وزیر ازبیکستان در قصر چهار چنار ارګ ملاقات نمودند

dpmea_admin
یکشنبه ۱۴۰۲/۸/۷ - ۱۳:۴
5U2A0569

به ریاست محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء مسوولین بلند پایه امارتی هفتم عقرب سال روان با هیئت ازبیکستان به ریاست جمشید خوجه ییوف معاون نخست وزیر ازبیکستان که در ترکیب آن وزیران زراعت، انرژی، مدیریت آب، معادن، ترانسپورت آن کشور و نماینده گان سکتور های مختلف نیز شامل بودند، در قصر چهار چنار ارګ ملاقات نمودند. در این نشست علاوه بر روابط تجارتی، ترانزیتی و اقتصادی، پیرامون خط آهن، ترانسپورت، استخراج فنی معادن در افغانستان، مدیریت آب، توسعه زراعت و همچنان فراهم سازی تحصیلات عالی برای جوانان افغان در بخش های مختلف در ازبیکستان، بحث های همه جانبه صورت گرفت. محترم ملا عبدالغنی برادر آخند حین سخنان خود گفت که افغانستان و ازبیکستان در طول تاریخ دو کشور همسایه و دوست بوده و همواره در عرصه های امنیتی، سیاسی و اقتصادی با یکدیگر همکاری داشته اند. به گفته محترم ملا صاحب، سفر هیئت های عالی رتبۀ دو کشور نشان می دهد که روابط دو جانبه ما در حال توسعه بیشتر است و با این کار می توانیم در بخش تجارت و ترانزیت پیشرفت های خوبی داشته باشیم. محترم ملاصاحب افزود که امارت اسلامی بر اساس سیاست خارجی اقتصاد محور خویش می خواهد، نقش کمک کننده در ترانزیت منطقه داشته باشد و برای رسیدن به این هدف، ما علاوه بر بازسازی، امکانات لازم را نیز فراهم کرده ایم، که این مسئله در اتصال کشور های آسیای جنوبی و مرکزی نقش بارزی دارد.  معاون اقتصادی ریاست الوزراء افزود که افغانستان به هدف تجارت و ترانزیت به کشور های آسیای مرکزی از مسیر های ازبیکستان استفاده می نماید. در این مسیر بر محموله های افغانستان فیس ترانزیتی در مقایسه به سایر مسیرها بیشتر می باشد که ما خواهان کاهش آن هستیم. به گفته محترم ملا صاحب، برای اینکه افغانستان و ازبیکستان بیلانس متوازن تجارتی داشته باشند، خوب است که صادرات افغانستان به ازبیکستان افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد و در این راستا، ازبیکستان تعرفه های ترجیحی ویژه‌ای را برای افغانستان در نظر بگیرد و در برخی موارد از تعامل دوستانه استثنایی استفاده نماید. رئیس هیئت ازبیکستانی محترم جمشید خوجه ییوف طی سخنانی گفت که در مورد افزایش صادرات افغانستان به ازبیکستان، طرف ازبیکستان پلان و نقشه‌ای را آماده نموده است، که از اینرو سطح تجارت میان دو کشور در حدود سه میلیارد دالر خواهد رسید. موصوف همچنان گفت که تسهیلات لازم را برای تجاران و راننده‌گان افغان برای اخذ ویزه ایجاد کرده اند، در آینده نزدیک برای محصولات افغانی در تاشکند نمایشگاه بین المللی به راه می اندازند و به همین منوال یک مرکز تجارتی بزرگ را برای تاجران افغان در ترمذ نیز خواهند سپرد. در پایان این دیدار محترم ملا عبدالغنی برادر آخند از کمک های بشر دوستانه ازبیکستان به زلزله زده‌گان هرات قدردانی و بر افزایش همکاری های دو جانبه  تاکید کرد.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۳ - ۱۴:۳۴
Background image

محترم ملا عبدالغنی برادر آخند با معاون وزیر امور خارجه قطر دیدار نمود

محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء سوم جوزا ۱۴۰۳ خورشیدی با محمد بن عبدالعزیز آلخلیفی معاون وزیر امور خارجه قطر در دفتر کارش دیدار و گفتگو نمود. در این دیدار هر. . .

پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۳ - ۱۳:۵۱
Background image

هیئت عالی رتبه امارت اسلامی به ریاست محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء در مراسم فاتحه خوانی رئیس جمهور فقید ایران اشتراک نمود

هیئت عالی رتبه امارت اسلامی به ریاست محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء که مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه انرا همراهی می کرد بتاریخ دوم جوزا ۱۴۰۳خورشیدی در. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۲ - ۱۵:۵۳
Background image

مرکز تجارتی با معیار های جهانی در ستیشن نایب آباد بندر حیرتان اعمار می شود

در جلسۀ نوبتی کمیته سرمایه گذاری بین الوزارتی که بتاریخ اول جوزا ۱۴۰۳ خورشیدی در قصر مرمرین تشکیل شده بود، جهت بحث طرح های سرمایه گذاری ساخت مرکز تجارتی با معیار های جهانی در ستیشن نایب. . .

BACK TO NEWS