ملا عبدالغنی برادر آخوند، معاون نخست ریاست‌الوزراء با سفیر جاپان دیدار کرد

تاریخ: 24 نوامبر، 2021

ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اول امارت اسلامی افغانستان روز چهارشنبه 3 قوس سال جاری با سفیر جاپان در دفتر کاری‌اش دیدار نموده و پیرامون مسایل سیاسی، امنیتی، اقتصادی و کمکهای بشردوستانه گفتگو کرد.  

آقای ملا برادر گفت: اکنون امنیت در افغانستان بهتر از هر زمان دیگری است و هیچکس در خطر نیست. وی افزود: "ما خواستار روابط نیک با کشورهای منطقه و جهان از جمله کشور جاپان هستیم و یکجای برای آبادی افغانستان کار خواهیم کرد." ملا برادر آخوند همچنان گفت که در شرایط کنونی مسدود شدن 9 میلیارد دالر پول‌های مردم افغانستان توسط امریکا و جامعه جهانی و نیز تحریم‌های اقتصادی بر مردم افغانستان هرچه زودتر برداشته شود.  

در ادامه «تاکاشی اوکادا» سفیر جاپان گفت: ما می‌خواهیم با امارت اسلامی افغانستان یکجا کار کنیم و در آینده به کمکهای بشردوستانه خود به مردم افغانستان ادامه خواهیم داد. وی افزود: کمکهایی که به افغان‌ها ارائه می‌شود باید به طور شفابه به نیازمندان توزیع ګردد. تاکاشی اوکادا همچنین گفت؛ آنها از نزدیک اوضاع افغانستان را زیر نظر دارند و اکنون نسبت به 15 اگست (روز سقوط جمهوریت) در مورد امنیت بیشتر اطمینان دارند که در آینده نزدیک فعالیتهای سیاسی خود را از سر خواهند گرفت و سفارت جاپان را بازگشایی خواهند کرد.

ملا برادر آخوند همچنان به تاکاشی اوکادا سفیر جاپان اطمینان داد که امنیت دیپلماتهای خارجی در افغانستان کاملاً تامین است و کشورهای خارجی بهجای انجام مأموریتهای دیپلماتیک خود در جاهای دیگر، باید سفارتهای خود را در افغانستان باز کنند. ملا صاحب از کمکهای بشردوستانه جاپان تشکری کرد و افزود که توزیع کمکهای برای رسیدن به نیازمندان شفاف خواهد بود. ملا صاحب همچنان از کمکهای بشردوستانه جاپان سپاس‌گذاری نمود.

در این دیدار دو طرف در مورد خروج افراد تحصیل یافته و کادر از افغانستان نیز گفتگو کردند. ملا عبدالغنی برادر آخند معاون نخست ریاستالوزراء گفت که امارت اسلامی امنیت همه مردم افغانستان را تامین کرده است و هیچکس با خطر از دست دادن جان و مال مواجه نیست.

معاون نخست ریاست‌الوزراء همچنان افزود: پس از شکست نظامی امریکا و متحدانش در افغانستان، اکنون جنگ سرد را در اینجا آغاز کرده و می‌خواهند از این طریق برای مردم افغانستان گوشزد نمایند که «امنیت شما تحت حاکمیت امارت اسلامی تامین نیست،» این در واقع ایجاد بی اعتمادی میان مردم و امارت اسلامی افغانستان می‌باشد که بگونه‌ای اعتماد میان مردم و حکومت را صدمه می‌زند.

وی ګفت که امریکا برای هر فردی که از افغانستان خارج می‌شود 10 هزار دالر میپردازد و اگر این کار در هر کشور دیگری در منطقه انجام شود چندین برابر افغان‌ها کشور خود را ترک خواهند گفت که این عمل‌کرد امریکا خلاف تمام معیارهای حقوق بشری جهانی می‌باشد. آقای برادر همچنان افزود که امارت اسلامی به همه افراد داخلی و خارجی که مدارک قانونی دارند اجازه خروج را داده است. وی گفت: ما از امریکا میخواهیم که از این گونه مداخلات در امور داخلی مردم افغانستان جلوگیری نموده و به‌جای آن همکاری دوجانبه و کار مشترک با امارت اسلامی افغانستان را آغاز نماید.

در این دیدار سفیر جاپان همچنین در مورد حقوق بشر در افغانستان، بازگشایی مکاتب دختران و اشتغال زنان ابراز نگرانی کرد. او گفت: ما نگران آینده دختران و زنان در افغانستان هستیم که آیا به آنها حق بازگشت به تحصیل و اشتغال داده خواهد شد و یا خیر. در رابطه به این ملا صاحب به سفیر جاپان اطمینان داد که اجازه بازگشایی مکاتب دختران را مطابق با قوانین شرعی خواهند داد، که این روند در برخی از ولایت‌ها ادامه دارد. وی گفت: «در چارچوب موازین اسلامی و رعایت حجاب اسلامی، طبق نیازمندی در حال حاضر در وزارت‌های صحت، معارف، وزارت امور داخله، میدان هوایی بین‌المللی کابل، ریاست پاسپورت و تذکره‌ الکترونیک به زنان اجازه کار را دادهاند.»

معاون نخست ریاست‌الوزراء در ادامه افزود: «امریکا و متحدانش خود را مدافع حقوق بشر می‌دانند، اما بر خلاف این همه به افغانستان تجاوز نمودند و در 20 سال گذشته در افغانستان مرتکب هر نوع جنایات ضد بشری گردیدند. آنها پس از خروج نیروهای خود از افغانستان، تمامی تجهیزات نظامی میدان هوایی کابل را ویران،  ترس را در میان مردم ایجاد و آن‌ها را به شکل بسیار وحشیانه از افغانستان خارج کردند. ذخایر پولی ما را مسدود کردند و تحریم‌های اقتصادی گوناگون را بر مردم افغانستان اعمال نمودند. با این همه امارت اسلامی افغانستان با تلاشهای خود توانسته است که وضعیت را تحت کنترل درآورده و تمام خدمات لازم را به مردم ارائه نماید.

ملا عبدالغنی برادر همچنان گفت: تمامی شایعات مبنی بر اینکه امارت اسلامی افغانستان به کارمندان حکومت سابق اجازه نمی‌دهد را بی اساس خواند و گفت: «به جز چند وزیر، معینان و مقامات بلند رتبه که خیانتهای زیادی را مرتکب شده بودند متباقی همه کارمندان دولت سابق با ما کار میکنند و همه در کرسی‌های خود باقی مانده‌اند وی ګفت؛ دولت قبلی در رأس فاسدترین کشورهای جهان قرار داشت و قبل از روی کار آمدن امارت اسلامی معاشات سه ماهه کارمندان را پرداخت نکرده بود. خوشبختانه امارت اسلامی معاشات سه ماهه این کارمندان را پرداخت کرد. در پایان هر دو طرف بر تداوم این گونه دیدارها در آینده و توسعه روابط میان دو کشور تاکید نموده و چنین دیدارهایی را مفید خواندند