محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء با وزیر امور خارجه ازبکستان و هیئت بلند پایه همراه شان دیدار و گفتگو نمود

dpmea_admin
سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ - ۱۷:۵۷
5U2A0094

محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء بتاریخ ۲۲ ماه حوت سال جاری در دیدار با هیئت بلندپایه به ریاست بختیار سعیدوف وزیر امور خارجه ازبکستان روی همکاری های سیاسی، اقتصادی، تجارتی و اتصال منطقوی در قصر چهار چنار ارګ دیدار و صحبت نمود. در این دیدار معاون اقتصادی ریاست الوزراء به مشترکات میان مردم افغانستان و ازبکستان اشاره نموده، گفت که هر دو کشور در زمینه های مختلف دارای منافع مشترک هستند که اکنون برای دستیابی به آنها زمینه بهتر مهیا گردیده است. به گفته محترم ملا صاحب، امارت اسلامی افغانستان سیاست خارجی اقتصاد محور را دنبال می کند که عمدتاً بر اتصال منطقه ای متمرکز است و برای رسیدن به این هدف نیازمند همکاری منطقوی به ویژه ازبکستان است. محترم ملا عبدالغنی برادر آخند، افزایش سطح ترانزیت از طریق افغانستان و ازبکستان، توسعه روابط تجارتی، توسعه شبکه های راه آهن، سرمایه گذاری در افغانستان، انتقال برق به افغانستان، حل مشکلات ترانسپورتی و گمرکی و همچنان بر همکاری مشترک دو طرف در بخش تحصیلات عالی به جوانان افغان در زمینه های مختلف تاکید نمود.  محترم ملا عبدالغنی برادر آخند با اشاره به مدیریت آب و توسعه زراعت گفت که کانال قوش تپه در شمال کشور آرزوی چندین دهه مردم افغانستان بوده که متاسفانه در نتیجه جنگ و ناامنی های پی هم نتوانستند از دریایی آمو مانند سایر کشورهای حوزه دریايی آمو به صورت معقول و مشروع استفاده کنند. با روی کار آمدن امارت اسلامی کار این کانال آغاز شده و افغان ها حق خود را به دست می آورند. در این زمینه هیچ یک از کشور های همسایه نباید نگرانی داشته باشد. محترم بختیار سعیدوف وزیر امور خارجه ازبکستان با اشاره به روابط دوستانه افغانستان و ازبکستان گفت که کشورش آمادگی دارد در آینده نزدیک میزبان سفیر امارت اسلامی افغانستان در تاشکند باشد تا بتواند روابط سیاسی و اقتصادی را با افغانستان گسترش دهد. محترم بختیار سعیدوف افزود که موقف استفادۀ افغانستان از دریایی آمو برای ازبکستان ارزش دارد و این کشور آماده است تا در بخش تخنیکی این کانال و همچنین در اجرای سیستم های آبیاری عصری با امارت اسلامی همکاری کنند. وی همچنان گفت که ازبکستان میخواهد علاوه  بر سرمایه گذاری در تولید برق از زغال سنگ در افغانستان، به منظور اتصال منطقه‌ای، پروژه افغان- ترانس و در بخش برق پروژه های مهم را عملی سازند. قابل ذکر است که در این هیئت ۳۰ نفره بلندپایه ازبکستان تعدادی از اعضای کابینه و نماینده ګان سکتور خصوصی حضور داشتند.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۳ - ۱۴:۳۴
Background image

محترم ملا عبدالغنی برادر آخند با معاون وزیر امور خارجه قطر دیدار نمود

محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء سوم جوزا ۱۴۰۳ خورشیدی با محمد بن عبدالعزیز آلخلیفی معاون وزیر امور خارجه قطر در دفتر کارش دیدار و گفتگو نمود. در این دیدار هر. . .

پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۳ - ۱۳:۵۱
Background image

هیئت عالی رتبه امارت اسلامی به ریاست محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء در مراسم فاتحه خوانی رئیس جمهور فقید ایران اشتراک نمود

هیئت عالی رتبه امارت اسلامی به ریاست محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء که مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه انرا همراهی می کرد بتاریخ دوم جوزا ۱۴۰۳خورشیدی در. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۲ - ۱۵:۵۳
Background image

مرکز تجارتی با معیار های جهانی در ستیشن نایب آباد بندر حیرتان اعمار می شود

در جلسۀ نوبتی کمیته سرمایه گذاری بین الوزارتی که بتاریخ اول جوزا ۱۴۰۳ خورشیدی در قصر مرمرین تشکیل شده بود، جهت بحث طرح های سرمایه گذاری ساخت مرکز تجارتی با معیار های جهانی در ستیشن نایب. . .

BACK TO NEWS