محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزراء امارت اسلامی افغانستان در سفر به جمهوری اسلامی ایران با محترم علی اکبر محرابیان وزیر انرژی این کشور دیدار کرد

dpmea_admin
سه‌شنبه ۱۴۰۲/۸/۱۶ - ۱۱:۸
WhatsApp Image 2023-11-07 at 10.28.47_5ac0e08a

در این ملاقات دو طرف پیرامون مدیریت آب، همکاری های تخنیکی ایران در زمینه تولید برق در افغانستان و همچنان سرمایه گذاری ها، استفاده از سیستم های آبیاری پیشرفته و افزایش همکاری های مشترک در ارتباط به خشکسالی بحث و تبادل نظر نمودند. محترم ملا صاحب گفت: خشکسالی های اخیر بر منابع آبی منطقه به ویژه افغانستان تأثیر ناگواری داشته است که به دلیل آن سطح آب های سطحی و زیرزمینی به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. در بسیاری از مناطق، مردم داخل کشور مجبور به ترک خانه های شان شده اند و برخی دیگر مجبور به مهاجرت گردیده اند. محترم ملا صاحب همچنان گفتند که چندی پیش هیئت تخنیکی جمهوری اسلامی ایران از دریای هلمند بازدید کردند، آنها این را قبول کردند که آب دریای هلمند از سطح قبلی خود چند برابر کاهش یافته و رویکرد امارت اسلامی در این بخش به جا است. همچنان معاون اقتصادی ریاست الوزراء از جانب ایرانی خواست تا تجربیات و همکاری های تخنیکی خود را در زمینه تولید برق داخلی با افغانستان در میان بگذارد. به گفته محترم ملا صاحب، افغانستان که تازه از جنگ و اشغال بیرون آمده است، منابع سرشاری در عرصه تولید برق آبی، بادی، آفتابی و تولید انرژی از زغال سنگ دارد که با استفاده از آن مشکل کمبود برق در داخل کشور حل و صنعت با آن رشد چشمگیری خواهد داشت. محترم علی اکبر محرابیان وزیر انرژی جمهوری اسلامی ایران  با محترم ملا عبدالغنی برادر آخند  معاون اقتصادی ریاست الوزراء در خصوص مبارزه مشترک با خشکسالی در ایران و افغانستان، افزون بر همکاری های تخنیکی ایران در زمینه تولید برق در افغانستان و از همکاری های آن کشور در زمینه سرمایه گذاری و مدیریت سالم  آب و استفاده از آن اطمینان داد.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۴ - ۲۱:۵۳
Background image

در ولسوالی زنده جان ولایت هرات شهرک دیگری اعمار و به بهره‌برداری سپرده شد

محترم مفتی عبدالله عزام رئیس عمومی دفتر مقام معاونیت اقتصادی ریاست الوزراء در سفر به ولایت هرات بتاریخ ۲۴ جوزا سال روان در مراسمی که به منظور تحویل نمودن شهرک دیګری که دارای ۱۰۰ خانه می. . .

پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۴ - ۱۸:۱۱
Background image

محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء به ولایت غور سفر نمود

محترم ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست‌الوزراء به تاریخ ۲۴ ماه جوزا سال ۱۴۰۳ خورشیدی جهت کمک به هموطنان آسیب دیده از اثر جاری شدن سیلاب های اخیر به ولایت غور سفر نمود. محترم. . .

پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۴ - ۱۴:۱
Background image

در جلسه کمیسیون اقتصادی، در مورد ساخت بند دوم سروبی و تولید ۳۰۰ میگاوات برق گازی در جوزجان بحث شد

در جلسه نوبتی کمیسیون اقتصادی که در قصر مرمرین برگزار شده بود، در این جلسه اعمار بند دوم سروبی ولایت کابل، تولید ۳۰۰ میگاوات برق گازی در ولایت جوزجان، مسوده تهیه شده از سوی وزارت معادن. . .

BACK TO NEWS